Zobacz co warto zwiedzić

Niechorze to nie tylko plaża i wypoczynek nad morzem. Znajdziesz tutaj kilka ciekawych miejsc, specjalnie przygotowanych do aktywnego spędzenia czasu.

Niechorska Latarnia Morska

W Niechorzu na 22 metrowym klifie wybudowany został w 1866 roku wspaniały 45 metrowy zabytek architektury. Światło latarni można dostrzec z odległości ponad 36 km, dzieje się to za sprawą specjalnej żarówce o mocy 1000 W, jej moc jest 20-krotnie wzmacniana przez specjalny system pryzmatów. Z balkonu latarni można podziwiać wspaniałą panoramę.. ale to wszystko dopiero po pokonaniu 210 stopni.

Kolejka wąskotorowa Retro

Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową „Ciuchcia – Retro – Expres” wyjeżdża rano z Gryfic i przez cały dzień kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica. Ciekawy klimat wąskotorowej Ciuchci RETRO – stare wagony i zabytkowy parowóz o romantycznym imieniu „PARYS” sprawia, że czujemy się jak w przeszłości. Ciuchcia jeździ od czerwca do września kilka razy dziennie,a zabytkowy parowóz Parys jeździ w każdą Niedzielę.

Poza sezonem cały tabor można zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach.
(dojedziesz nią do ciekawych miejsc).

Park Miniatur Latarni Morskich

Odwiedzający Park mają możliwość zapoznania się ze wszystkimi latarniami z Polskiego wybrzeża w skali 1:10. Informacje oprowadzających, jak również opisy przeszłości obiektów, zaznajomią zwiedzających z ich walorami historycznymi. Przewodnicy czekają na Gości już przy wejściu, oprowadzają w trzech językach po polsku niemiecku i angielsku.

Ścieżka rowerowa

4 sierpnia 2012 ścieżka rowerowa łącząca ze sobą Niechorze, Pogorzelicę i Mrzeżyno, nadmorskie miejscowości Powiatu Gryfickiego została oficjalnie otwarta i oddana do użytku publicznego. Ścieżka przebiega przez malownicze nadmorskie tereny pomiędzy Pogorzelicą a Mrzeżynem, a jej trasa, której długość wynosi blisko 14 km, jest bardzo urozmaicona i z pewnością każdy amator dwóch kółek znajdzie tu coś dla siebie.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Muzeum rybołówstwa jest położone przy głównym trakcie spacerowym łączącym Niechorze z Pogorzelicą. Latarnia ta spełnia oprócz funkcji wystawienniczych rolę lokalnego centrum kultury. Miejsce to gromadzi wszystkie aktywne stowarzyszenia działające na terenie Gminy Rewal. Odbywają się w nim spotkania, wykłady, warsztaty a nawet spektakle teatralne. Oprócz stałej ekspozycji poświęconej rybołówstwu morskiemu, muzeum organizuje liczne wystawy czasowe. Wszystkie ekspozycje stanowią same w sobie gotowy scenariusz lekcji muzealnych, które mogą być pomocne w realizacji ścieżek przedmiotowych, programów wychowawczych czy szkolnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych.

Plaża

Szerokie piaszczyste plaże są oczywiście największą atrakcją wybrzeża. Liczne dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki , czy zjeżdżalnie, sprawiają, że nie będą się Państwo na niej nudzić. Co kilkanaście  metrów znajdują się bazy ratowników wodnych, którzy bacznie obserwują plażowiczów i pilnują, by nikomu się nic nie stało. Będąc na plaży w Niechorzu można się przyjrzeć pracy rybaków. Na plaży znajdują się trzy mola, z których podziwiać możemy piękno tej części wybrzeża. W zachodniej części znajduje się latarnia morska, betonowa opaska chroni wysoki klif na którym znajduje się latarnia przed falami morskimi.

Przystań rybacka

Jedną z atrakcji Niechorza jest możliwość podglądnięcia pracy ludzi morza, czyli rybaków. Znajduje się tutaj baza rybacka z kilkoma malowniczo wyglądającymi kutrami. Po przypłynięciu łodzi z połowu możemy kupić świeżą rybkę oraz – jeżeli połów był udany i humory dopisują – posłuchać morskich opowieści z ust ludzi, którzy sami je przeżyli.

Jezioro Liwia Łuża

Jezioro „Liwia Łuża” znajduje się częściowo w Niechorzu oraz w Pogorzelicy. Łączy je z morzem kanał „Liwka”, który jest jednocześnie naturalną granicą między Niechorzem a Pogorzelicą. Kiedyś jezioro służyło turystom, którzy chętnie pływali kajakami oraz łodziami. Po roku 1958 kiedy to dwóch turystów wypłynęło z jeziora na pełne morze i znalazło się na Bornholmie, władze nakazały zniszczyć łodzie i kajaki oraz zamknąć przystań. Dziś Liwia Łuza jest rezerwatem ptactwa wodnego.